Menu
Your Cart

Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon (su ve elektrolit kaybı) belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak susuz kaldığınızın ilk belirtilerden biri susuzluktur, bunun başlangıcı olarak %2'ye kadar su kaybınızın olması susuz olduğumuzu gösterir. Yaşlandıkça (50 yaşından yukarısı) susuzluk hissinizin azalacağı ve azalmaya devam edeceğini bilmelisiniz. Bu nedenle yaşlandıkça bu susuzluk işaretine daha az güvenebiliriz ve bu nedenle çok daha proaktif olmamız gerekir.

Dehidrasyon yoluyla vücut ağırlığınızın %2 kadarını kaybetmek; fizyolojik, sinirsel, aktivasyon, karar verme ve diğer bilişsel performans üzerindeki zararlı etkileri yoluyla performansınızı önemli ölçüde azaltabilir! İngobio Elektrolit İçeren Doğal Spor Ürünü kullanmak, performansınızı zirvede tutmanıza yardımcı olacaktır.

Dehidrasyon olarak %5'lik bir kayba doğru ilerledikçe aşağıdaki belirtileri görmeye başlayabilirsiniz;

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • İştah Kaybı
 • Baş dönmesi
 • Zihinsel karışıklık
 • Kas krampları
 • Artan susuzluk
 • Odaklanma Kaybı
 • Düşük Miktarda İdrar Çıkışı

SUSUZ KALMANIN SPORCULAR VE FİZİKSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ

Dehidrasyon belirtilerinin farkında olmak, bu problemi düzeltmek için gereken adımların hızla atılabilmesini sağlamak için yeterlidir.

Dehidrasyon bir sporcu veya fiziksel olarak aktif bireylerin performansında önemli kayıplara neden olabilir. Düzgün olarak su ve elektrolit almadığınızda toplam vücut su hacminiz düşer, bu da dolaşım için daha az kan, kaslar ve vücut dokusu için ise daha az su-besin-elektrolit bulunması anlamına gelir.

Kan hacminiz azaldığında yani dolaşım için vücudunuzda daha az kan olduğunda dokularınıza oksijen ve besinlerin ulaştırılması zorlaşır ve çalışan kaslarda kramp vb durumlar görülmeye başlar.

Ortalama insan normal aktivite sırasında solunum, terleme, idrara çıkma vb nedenlerle günde 2 litreye yakın sıvı kaybeder. Bu denkleme günlük egzersiz rutininizi de eklediğinizde ne kadar çabuk susuz kaldığınızı görebilirsiniz.

Vücut inanılmaz derecede verimli bir makine olduğundan, hayati organları (beyin, kalp ve akciğerleri) her şeyin üstünde sıvı dolu olarak tutması gerektiğini bilir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde su ve elektrolit kayıpları geri alınmazsa gittikçe susuzlaştıkça, bu hayati organları yeterince desteklemek ve hidrate etmek için vücudun diğer kısımlarından su ve elektrolitleri bu hayati organlara doğru yönlendirmeye-taşımaya başlar. Bunun sonucunda su ve elektrolitler kaslardan, eklemlerden ve diğer dokularda azalmaya başlayacağından dolayı kramplar, düşük performans, ağrı gibi problemler ortaya çıkar.

İyi bir hidrasyon (dengeli su-elektrolit-karbonhidrat), her şeyin (sinirlerin, kasların, cildin, kemiklerin) düzgün bir şekilde çalışması anlamına gelir.

SUSUZ KALDIĞINDA KAN HACMİ

Dehidrasyonun (su ve elektrolit kaybı) diğer semptomları arasında en önemlilerinden biri kan hacminin azalmasıdır. Kan, sadece yukarıda belirtildiği gibi oksijen ve besin maddelerinin verilmesinden değil, aynı zamanda vücudumuzda meydana gelen metabolizma faaliyetleri neticesinde oluşan atıkların giderilmesinden de sorumludur.

Düşük kan hacmi (dehidrasyondan dolayı), vücudun egzersiz veya artan aktivite sırasında aerobik metabolik süreçte üretilen Laktik asit gibi atıkların vücudumuzdan atılmasını yavaşlatır. Bu durumda laktik asit gibi yorgunluk ve kramp öncüsü maddeler kanda artacağından dolayı sporcuların laktik eşiğini( (çabuk yorulma) azaltır, böylece bir sporcunun fiziksel performansını azaltmış olur.

İyi bir şekilde su-elektrolit aldığımızda (İngobio Elektrolit İçeren Doğal Spor Ürünü) yani hidrasyon yaptığımızda, kasları terk eden bu laktik asidi kabul eden kan hacmi artacağından dolayı bütün belirtiler yok olacaktır.

Bütün bunların dışında vücudumuz, egzersiz yapan bir vücuttan ısıyı dağıtmak için terler. Bu ter mekanizması vücudun sıcaklığı düzenlemesi ve aşırı ısınmaması için en etkili yoldur.

Terlediğimizde vücutta bulunan sıvı miktarı azalmaya başlar. Bu da kan hacminin azalması anlamına gelir. Vücut ısısını düzenlemeye devam etmek için, kan hacmini artırmak gerekir. Ayrıca vücut sıcaklığını düşürmek için terleme kapasitesini artırmaya neden olan hidrasyonu (su ve elektrolit alımı) tam olarak sağlamalıyız…

KALİTELİ HİDRASYON İÇİN İNGOBİO KULLANIN

Su ve elektrolit kaybı sadece sporcuları ilgilendiren bir durum değildir. Sıcak ve nemli koşullar altında yaşayanlar ve çalışanlarda dehidrasyona maruz kalmaktadırlar.

 • Deniz kenarında güneşlenenler
 • Zorlu iklim şartlarında sıcak ve nemli açık alanlarda çalışanlar (inşaat işçileri vb.)
 • Su ve elektrolit kaybına neden olan sağlık problemleri gibi daha birçok faktör

Nedeni ne olursa olsun bir atletseniz, susuz kalmanın olumsuz performans sonuçlarına ve zihinsel işlevin azalmasına neden olacağından emin olabilirsiniz.

SADECE SU İÇMEK YETMİYOR…

Susuz kaldığınızda, sıvıların yanı sıra elektrolitleri de (K+1, Mg+2, Ca+2, Na+1) kaybettiniz. Bu yüzden tek başına su içmek her zaman yeterli değildir ve bu noktada İngobio Elektrolit İçeren Doğal Spor Ürünü devreye girer. Sporcuların sıvı ve elektrolit kayıplarında yaşanan aşırı dehidrasyonun giderilmesi için sadece su içilmesinin, su zehirlenmesine neden olacağını unutmamalısınız. Bu durumlarda sporcu su ve elektrolitleri birlikte kullanmalıdır. İngobio Elektrolit İçeren Doğal Spor Ürünü ürünü size ihtiyacınız olan suyu ve elektrolitleri içerdiği optimum karbonhidratlar sayesinde geri verecek ve enerjinizi geri getirecektir.

WhatsApp
Hemen Ara!