Menu
Your Cart

Su ve Elektrolit Kaybı Nedir?

SU VE ELEKTROLİT KAYBI (Dehidrasyon) NEDİR?

Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için normal bir insan vücudunda su, elektrolitler (K+1, Mg+2, Ca+2, Na+1) besleyici faktörler, hücreler belli miktarlarda bulunmaktadır. Dehidrasyon, vücudun en iyi şekilde çalışması için yeterli sıvıya sahip olmadığında girdiği bir durumdur. Vücudumuz her gün nefes, terleme, boşaltım sistemi üzerinden yaklaşık iki litre su tüketir.

Sıcak hava, sportif faaliyet, düzensiz beslenme, kusma ve ishal gibi hastalıklar ve alkol tüketimi daha da fazla sıvı kaybına neden olur, bu da vücudumuzun susuz kalmasına anlamına gelir.

Bu sıvı kaybı fiziksel aktivite sırasında da artar, yorucu egzersiz sırasında saatte iki litredenden fazla su kaybedebiliriz ve unutmayın, kaybettiğimiz şey sadece su değildir. Ayrıca vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu değerli elektrolitleride (K+1, Mg+2, Ca+2, Na+1) kaybederiz.

Vücudumuza aldığımızdan daha fazla su ve elektrolit kaybedildiğinde susuz kalmaya başlarız. Tanım olarak susuzluk (dehidrasyon) anında, vücut suyu miktarının kabul edilebilir optimum düzeyin altında olduğu anlamına gelir.

FARKINDA OL VE ÖNLE

Susuz kalmayı en iyi şekilde önlemek için bol bol su ve elektrolit almalısınız!

Ne zaman susuz kaldığını bilmenin en iyi yolu erken uyarı işaretlerini izlemektir. Bunların içinde en önemlisi susuzluktur, ancak bu %2'ye kadar su kaybınız olduğunda gerçekleşen bir vücut parametresidir. Bu andan itibaren susuz kaldığınız anlamına gelir. Ancak bir sporcu için bu muhtemelen performansı etkilemeye çoktan başladığı için biraz geç kalınmış olabilir. Sporcular için bu durumdan en iyi sakınma tekniği, hacim ve renk bakımından sürekli idrar çıkışının izlenmesidir, hem uzun aralarla idrara çıkış hem de koyu renkli idrar, susuz bir durumun (dehidrasyon) başlangıcının belirtileridir ve çoğu durumda susuzluğun ilk belirgin işaretidir.

HIZLI ve KALİTELİ BİR HİDRASYON İÇİN: İNGOBİO

Su ve elektrolit kaybı sadece sporcular için değil, sıcak veya nemli hava gibi koşullarda çalışan veya yaşayan herhangi bir normal insan için bile söz konusudur. Nedeni ne olursa olsun sporcu olsanız da olmasanız da su ve elektrolit kaybının performans sonuçlarını etkileyeceğinden ve zihinsel aktivitelerinizde bir azalmaya yol açacağından emin olabilirsiniz.

Su ve elektrolit (dehidrasyon) kaybının bazı belirtileri şunlardır:
  • Susuzluk
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Kas krampları
  • Düşünsel bazda karışıklık
  • Odaklanma sorunu

ÜSTÜN HİDRASYON İÇİN İNGOBİO

Sıvı kaybında artış ve susuz kalma riskinde artış olabilen sadece sporcular değil, sıcak veya nemli hava gibi koşullarda herhangi bir normal insanda yüksek bir sıvı kaybı oranına sahip olabilir. Nedeni ne olursa olsun ve/veya bir atlet olsanız da olmasanız da, dehidrasyonun performans sonuçlarını etkileyeceğinden ve zihinsel işlevde bir azalmaya yol açacağından emin olabiliriz.

Dehidrasyonun bazı belirtileri şunlardır:

Susuzluk, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, kas krampları ve zihinsel karışıklık.
Semptomlar ve fiziksel performans üzerindeki etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen
Belirtileri Nelerdir? sayfamızı ziyaret ediniz.


HER KULLANICI İÇİN MÜKEMMEL HİDRASYON

Keto, Paleo, Vegan, Sporcular, Gezginler, Glütensiz, GDO'suz, Eğlenceyi Sevenler, Çocuklar, Aktif Gençler,
Emziren Anneler, Aileler, Şeker Hastaları….Herkes için harika!

WhatsApp
Hemen Ara!